top of page

Krótka historia
Biblioteki Pedagogicznej

  Biblioteka Pedagogiczna w GÅ‚ogowie powstaÅ‚a w roku 1952. Pierwszym jej lokum byÅ‚ WydziaÅ‚ OÅ›wiaty i Wychowania. Pierwszymi pracownikami w bibliotece byli Pani Jadwiga Mazepanka oraz Pan Franciszek Krassowski.

  W roku 1965 zmienia siÄ™ lokum biblioteki. W nowo wybudowanym budynku dla Miejskiej Biblioteki Publicznej wydzielono (niestety tylko jeden) pokój, który na dÅ‚ugie lata, bo aż do roku 1977, staÅ‚ siÄ™ placówkÄ… zaspakajajÄ…cÄ… potrzeby coraz wiÄ™kszej liczby nauczycieli zarówno miejskich jak i wiejskich. Od samego poczÄ…tku to jedno pomieszczenie przeznaczone zarówno na zbiory jak i wypożyczalniÄ™ i czytelniÄ™ byÅ‚o oczywiÅ›cie niewystarczajÄ…ce.

  W roku 1971 dyrektorem biblioteki zostaÅ‚a Pani Halina Czopik a w roku 1972 rozpoczęła pracÄ™ Pani Irena Kubiak. Ta dwuosobowa obsada utrzymywaÅ‚a siÄ™ w bibliotece dość dÅ‚ugo bo aż do roku 1977. W miÄ™dzyczasie Miejska Biblioteka Publiczna w GÅ‚ogowie udostÄ™pniÅ‚a naszej placówce dwa pomieszczenia (ok.100m2), które pozwoliÅ‚y jedynie na swobodniejsze rozmieszczenie ksiÄ™gozbioru natomiast nie byÅ‚o w dalszym ciÄ…gu miejsca na zorganizowanie czytelni a jedynie na wydzielenie maÅ‚ego kÄ…cika czytelnianego. Tak wiÄ™c bibliotekarze pracowali w dalszym ciÄ…gu w bardzo trudnych warunkach.Kierownictwo czyni liczne starania aby biblioteka otrzymaÅ‚a wreszcie swój nowy lokal.

  WÅ‚adze miejskie sÄ… bardzo przychylne placówce i rozumiejÄ… jej potrzeby. Szczególnie ówczesny Prezydent Miasta Pan StanisÅ‚aw Majcher oraz Inspektor WydziaÅ‚u OÅ›wiaty Pan StanisÅ‚aw Knurowski próbujÄ… nam pomóc. W wyniku staraÅ„ wÅ‚adz oÅ›wiatowych w roku 1982 otrzymujemy nowy lokal. Jest to przeÅ‚omowe wydarzenie w dziaÅ‚alnoÅ›ci placówki. Na powierzchni 270 m2 znalazÅ‚y swoje miejsce: wypożyczalnia, czytelnia, magazyny książkowe, magazyn czasopism, dziaÅ‚ opracowania zbiorów.

 NastÄ…piÅ‚ dynamiczny rozwój placówki. Dokonano poważnych zmian w istniejÄ…cych katalogach, poszerzono wydatnie warsztat informacyjno-bibliograficzny. PowstaÅ‚y nowe rodzaje kartotek.

  W roku 1975 po reformie administracyjnej kraju zlikwidowano powiaty i utworzono 49 województw. Wraz z ich likwidacjÄ… przestaÅ‚y istnieć lub zmieniÅ‚y swojÄ… nazwÄ™ i zakres kompetencji powiatowe biblioteki pedagogiczne. W województwach zaczęły dziaÅ‚ać pedagogiczne biblioteki wojewódzkie. Każda z nich prowadziÅ‚a filie. Nadzór nad bibliotekami pedagogicznymi sprawowaÅ‚o Ministerstwo OÅ›wiaty i Wychowania poprzez kuratoria. Od stycznia 1999 roku zostaÅ‚a wprowadzona nowa reforma administracyjna. Zgodnie z ustawÄ… z 13 października 1998 roku organem prowadzÄ…cym dla bibliotek pedagogicznych staÅ‚ siÄ™ samorzÄ…d województwa. Biblioteka w GÅ‚ogowie staÅ‚a siÄ™ filiÄ… DolnoÅ›lÄ…skiej Biblioteki Pedagogicznej OddziaÅ‚ w Legnicy, która na okres przejÅ›ciowy staÅ‚a siÄ™ ogniwem poÅ›rednim w zarzÄ…dzaniu bibliotekÄ…. Od dnia pierwszego stycznia 2001 roku organem prowadzÄ…cym dla gÅ‚ogowskiej biblioteki pedagogicznej staÅ‚ siÄ™ powiat gÅ‚ogowski. W marcu bieżącego roku powoÅ‚ano do życia Powiatowy OÅ›rodek Doradztwa Metodycznego i biblioteka staÅ‚a siÄ™ integralnÄ… jego częściÄ….

  PodstawÄ… prawnÄ… do dziaÅ‚alnoÅ›ci bibliotek tego typu sÄ…: Ustawa o bibliotekach z 27.VI.1997 roku Ustawa o systemie oÅ›wiaty z 7.IX.1991 roku oraz RozporzÄ…dzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15.VII 1999 roku.

  Od wrzeÅ›nia 2004 roku nastÄ…piÅ‚y dalsze zmiany w dziaÅ‚alnoÅ›ci placówki. Biblioteka Pedagogiczna w GÅ‚ogowie rozpoczęła swojÄ… dziaÅ‚alność w nowych strukturach. IstniejÄ…cy do tej pory Powiatowy OÅ›rodek Doradztwa Metodycznego przestaÅ‚ istnieć a na jego miejsce powoÅ‚ano do życia Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w GÅ‚ogowie. W skÅ‚ad nowego Centrum weszÅ‚y trzy instytucje a mianowicie: Powiatowy OÅ›rodek Doradztwa Metodycznego, Biblioteka Pedagogiczna i Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w GÅ‚ogowie. PCPPPiDN otrzymaÅ‚o nowÄ… siedzibÄ™ przy ul. Norwida 3, do której przeniósÅ‚ siÄ™ oÅ›rodek doradztwa i poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Biblioteka pedagogiczna natomiast na skutek braku miejsca zostaÅ‚a w swojej starej siedzibie przy ul. Sikorskiego 1.

  W dniu 30 listopada 2006 roku Starostwo Powiatowe w GÅ‚ogowie przekazaÅ‚o Dyrekcji PCPPPiDN klucze do nowego budynku biblioteki pedagogicznej. Budynek jest parterowy , ma ponad 400 m2 powierzchni użytkowej i po caÅ‚oÅ›ciowej modernizacji wyglÄ…da przepiÄ™knie. Na jednej powierzchni znajduÄ… miejsce : wypożyczalnia, czytelnia, centrum multimedialne , pomieszczenia administracyjne i gospodarcze. Czytelnia mieÅ›ci ksiÄ™gozbiór podrÄ™czny, miejsca dla czytelników oraz centrum multimedialne. Wypożyczalnia oprócz swojej podstawowej funkcji peÅ‚ni rolÄ™ centrum wystawowego w bibliotece.

Pełna historia Biblioteki napisana przez Panią Irenę Kubiak dostępna jest TUTAJ

Dzięki uczestnictwu bibliotek pedagogicznych w projekcie Dolnośląska e-szkoła placówki otrzymały nowe urządzenia do realizacji ważnego dla bibliotek pedagogicznych zadania jakim jest wsparcie nauczycieli w pracy poprzez m.in. proste i szybkie korzystanie z zasobów. Umożliwia to system e-wypożyczalni oraz moduł zasobów cyfrowych Adam.

 

    Rok 2009 to poczÄ…tek wdrażania w województwie dolnoÅ›lÄ…skim projektuDolnoÅ›lÄ…ska e-szkoÅ‚a. Projekt ten jest współfinansowany ze Å›rodków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu SamorzÄ…du Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego na lata 2007-2013. W ramach projektu zakupiono i uruchomiono platformÄ™ edukacyjnÄ… Å›wiadczÄ…cÄ… różnorodne e-usÅ‚ugi edukacyjne jej użytkownikom: uczniom, nauczycielom, pedagogom oraz rodzicom.

    W projekcie bierze również udziaÅ‚ DolnoÅ›lÄ…ska Biblioteka Pedagogiczna we WrocÅ‚awiu, dla której najważniejszym zadaniem byÅ‚o uruchomienie elektronicznych wypożyczalni we wszystkich dolnoÅ›lÄ…skich bibliotekach pedagogicznych. Placówki wyposażono w sprzÄ™t (komputery, drukarki, czytniki kodów kreskowych) oraz oprogramowanie. W koÅ„cowych efekcie w 27 dolnoÅ›lÄ…skich bibliotekach pedagogicznych powstanie możliwość zamawiania i wypożyczania zbiorów drogÄ… elektronicznÄ….

   DziÄ™ki rozszerzeniu systemu Aleph o moduÅ‚ zasobów cyfrowych Adam użytkownicy dolnoÅ›lÄ…skich bibliotek pedagogicznych majÄ… możliwość korzystania z materiałów bibliotecznych w wersji cyfrowej oraz ich zamawiania na swój adres e-mail.

 

Więcej o projekcie w e-wydawnictwie Dolnośląski Informator Bibliotek Pedagogicznych: http://www.dbp.wroc.pl/dibp/index.php?option=com_content&view=article&id=111&Itemid=73

bottom of page