Lekcje biblioteczne

 

 

20211001_080217.jpg
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

1 października 2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Przygotowania do tegorocznej edycji w Szkole Podstawowej nr 2 w Głogowie rozpoczęły się od 20 września. Na drzwiach wejściowych do klas, gazetkach szkolnych zawieszono kolorowe tabliczki z działaniami w zakresie 100. Uczniowie przez kilka dni mogli nadrobić „tabliczkowe” zaległości spowodowane wakacyjną przerwą.

 

Podczas lekcji matematyki nauczyciele urządzali potyczki matematyczne rozwiązując łamigłówki, sudoku matematyczne oraz grając w gry dydaktyczne z wykorzystaniem Kart Grabowskiego.  Uczniom bardzo przypadła do gustu taka forma nauki.

 

Podsumowaniem akcji były rozgrywki zorganizowane dla klas czwartych, przeprowadzone dnia 1 października w sali gimnastycznej przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie pandemii.

 

W potyczkach brały udział czteroosobowe drużyny wyłonione w klasowych zmaganiach. Zawodnicy mieli do wykonania trzy zdania, tj. „Olimpijczyk”, „Labirynt matematyczny”, które wymagały od zawodników nie tylko znajomości tabliczki mnożenia, ale odpowiedniej kondycji fizycznej, logicznego myślenia i szybkich decyzji. Zadaniem uczniów było przyporządkowanie w jak najkrótszym czasie odpowiednich czarnych kart do czerwonych wyników.  Trzecim zadaniem do wykonania był „Mini test” zawierający pięć przykładów pozwalających wykazać się znajomością trudnych przypadków z mnożenia.

 

Uczniowie byli świetnie przygotowani, wszyscy otrzymali dyplomy „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz słodkie upominki. Do finału awansowało po 1 uczniu z każdej klasy uczestniczącej w zmaganiach. Miło nam poinformować, że w kategorii klas czwartych, jury przyznało następujące miejsca:

  • I miejsce: Dominik Hajłasz

  • II miejsce: Lena Domaradzka

  • III miejsce: Mateusz Madej

  • IV miejsce: Wiktor Bagiński

Zwycięzcom gratulujemy!

Zapraszamy do wspólnej zabawy za rok.

 Organizatorzy:

Karty Grabowskiego

Szkoła Podstawowa nr 2 w Głogowie

Powiatowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Głogowie

Biblioteka Pedagogiczna w Głogowie

Galeria zdjęć

20210929_100245.jpg
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania to jedno z nietypowych świąt w kalendarzu. Święto to zostało ogłoszone 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych, a co się z tym wiąże wzbogacanie słownictwa, zdobywanie nowej wiedzy, rozwijanie wyobraźni, budowanie silnej więzi emocjonalnej. Nie należy zapominać, że czytanie to przyjemna i wartościowa forma spędzania wolnego czasu.

29 września klasa 1 c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie, gościła w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie. Pani Urszula Lewocka, przygotowała niezwykłe spotkanie z bohaterami opowiadania Marii Kownackiej – „Plastusiowy pamiętnik”. Pani Urszula przeczytała fragment książki, który opowiadał o tym skąd wziął się Plastuś. Następnie przeprowadziła pogadankę na temat wyglądu Plastusia i jego przyjaciół. Wszyscy z zaciekawianiem słuchali opowiadania i odpowiadali na pytania. Niezwykłą kreatywnością wykazali się uczniowie lepiąc własne Plastusie z plasteliny. Najciekawsze jest to, że każdy był inny, większy, mniejszy, chudszy i grubszy.

W drugiej części dzieci wysłuchały opowiadania „O kleksiku z kałamarza, co na nikogo nie zważa”. Z opowiadania i prezentacji multimedialnej dowiedzieli się, co to jest kleks i czym pisali w zeszytach do kaligrafii nasi dziadkowie. Następnie na stole pojawiły się białe kartki a na nich po naciśnięciu butelki niebieskie kleksy. I właśnie wtedy zadziałała wyobraźnia dzieci, na kartkach można było zobaczyć dinozaury, koty, psy, jesienne liście i fantastyczne stworzenia. Zabawa była przednia.
 

Dziękujemy Pani Urszuli za ciekawe zajęcia i wprowadzenie w świat lektur:)

Dzień emotikona
"Szkoła eMOCji"
20.09.2021
Bez tytułu9.jpg
Jesienne owoce
lekcja online
29.10.2020

Dnia 20 września br. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie miało miejsce pierwsze spotkanie  dla dzieci z cyklu „Szkoła eMOCji”.

 

W przy wejściu do biblioteki powitała uczestników  Pani Agnieszka, która każdemu wręczyła bilet umożliwiający udział w zajęciach. Następnie zapoznała uczniów z celami i tematem zajęć – „Buźki i minki” , które został przygotowany w związku  z obchodzonym dnia 19 września Dniem Emotikona.

 

Dzieci poznały historię powstania emotikona. Rozpoznawały i nazwały emocje przedstawione w formie graficznej za pomocą „buźki” na tablicy multimedialnej (radość, zadowolenie, smutek, złość i strach). Następnie wyrażały emocje przedstawiając je bez użycia słów, za pomocą gestów i mimiki. W drugiej części dzieci z  gotowych elementów układały emotikona, nazywając przedstawioną emocję. Prowadząca omówiła z dziećmi wykonane prace plastyczne i poprosiła, by wykorzystywały je w dowolnej chwili zajęć, aby pokazać innym swoje uczucia.

 

Kolejnym zadaniem przygotowanym dla dzieci były ćwiczenia logopedyczne. Gimnastyka buzi i języka wzbudziła wiele pozytywnych emocji. Naśladowanie przedstawionych na filmie minek wywołało śmiech i rozluźnienie.

 

Podsumowaniem zajęć była wspólna zabawa „Rzuć i narysuj”. Uczniowie rysowali własnego emotikona wg określonego kodu: liczby na rzucanej przez dzieci kostce określały kolejny element malowanej emocji.

Wspaniała atmosfera i przeżywane emocje sprawiły, że dzieci uświadomiły sobie jak ważne są one w ich życiu.

Dziękujemy Pani Agnieszce Skryckiej za zaproszenie.

 

                                                                     Uczniowie z klasy 1c ze SP nr 2 w Głogowie

20191216_101745.jpg
Królowa Śniegu
- lekcja otwarta
16.12.2019 r.

16 grudnia w Bibliotece odbyła się lekcja otwarta pt.: Królowa Śniegu. Dzieci z klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie po zaznajomieniu się z lekturą musiały zmierzyć się z szeregiem zagadek - znaleźć drogę do pałacu, ułożyć w dobrej kolejności sceny z bajki, a nawet jak najszybciej dotrzeć do sań Królowej. Dużym wyzwaniem okazało się zadanie dotyczące ortografii ("u", "ó", "ź", "rz") - nie przeszkodziło to jednak w świetnej zabawie i cel lekcji, jakim było utrwalenie zdarzeń przeczytanych w lekturze, został osiągnięty.

Lekcję przeprowadziły: pani Urszula Lewocka oraz pani Arlena Kiziak.

29.10.2020 r. obyła się lekcja online "Jesienne owoce - zajęcia z elementami kodowania". Zajęcia odbyły się poprzez komunikator Jitsi Meet, a partnerem w rozmowie była klasa 3a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie. Zajęcia nie powiodłyby się bez ogromnego wsparcia ze strony wychowawcy klasy pani Arleny Kiziak, która koordynowała pracę uczniów w klasie.

 

Zadaniem uczniów było odkodowanie ukrytego we współrzędnych obrazka oraz ułożenie "owocowego sudoku". Dzieci tak dobrze poradziły sobie z dziewięciopolowym sudoku, że ułożyły także sudoku składające się z dwudziestu pięciu pól. Na koniec każde z nich zaprezentowało rezultat swojej pracy prowadzącej zajęcia.

Scenariusz lekcji powstał na bazie scenariusza Anny Świć "Jesień na talerzu".

2-7c26a8a4e11f5f9ceb501570d7ac8aff.jpg
Czerwony Kapturek
10.12.2019 r.

10 grudnia 2019 r. w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Głogowie odbyła się lekcja z wykorzystanie teatrzyku kamishibai pt.: Czerwony Kapturek. Zajęcia w grupie sześciolatków przeprowadziła pani Agnieszka Skrycka. Ich głównym celem było uświadomienie dzieciom zagrożeń płynących z podejmowania rozmów i kontaktów  z osobami nieznajomymi oraz przekazywanie im informacji na temat życia prywatnego.

20191122_101005.jpg
Patroni miasta Głogowa
22.11.2019 r.

Lekcja historii dla uczniów klasy 2a i 3b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie odbyła się 22 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej. Zajęcia zostały przygotowane z okazji zbliżającego się dnia Świętego Mikołaja, a ich celem było zapoznanie uczniów z sylwetkami patronów naszego miasta. Zajęcia przeprowadził pan Dariusz Czaja wiceprezes Stowarzyszenia Ziemi Głogowskiej. W przystępny i humorystyczny sposób przedstawił on sylwetki Świętego Mikołaja, Najświętszej Marii Panny i Świętej Katarzyny aleksandryjskiej - patronów miasta. Zajęcia były ciekawe i pouczające. Przyczyniły się do wzbogacenia wiedzy uczniów o cenne fakty z historii miejscowości w której mieszkają i uczą się. Zdobytą wiedzą uczniowie mogli wykazać się rozwiązując quiz podsumowujący zajęcia, a najaktywniejsi na zajęciach otrzymali od prowadzącego nagrody.

20191120_111428.jpg
Matematyka na wesoło
20.11.2019 r.

20 listopada 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyły się zajęcia matematyczne pt.: Matematyka na wesoło dla uczniów 3 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Głogowie. Celem zajęć było motywowanie uczniów do uczenia się matematyki, rozwijanie logicznego myślenia, wytrwałości w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz promowanie matematyki jako atrakcyjnej dziedziny nauki.

Prowadząca przygotowała dla dzieci zajęcia matematyczne z wykorzystaniem Kart Grabowskiego. Podczas zabawy kartami dzieci nie tylko miały możliwość rozwijania zdolności matematycznych, ale również uczyły się pracy w grupie. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w wielu zabawach i grach matematycznych, które dostosowane były do ich wieku. Zadania do wykonania pokazały, że matematyka może być ciekawa i przyjemna, a przede wszystkim daje dużo radości.

IMG-8779.JPG
Poznajemy życie pszczół i pracę pszczelarza
wycieczka 04.10.2019 r.
Słodki szczeniaczek
Światowy Dzień Zwierząt
- lekcja otwarta
3 października 2019 r.

 W piątek 4 października uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie, wraz pracownikami Biblioteki Pedagogicznej: Ewą Biernasiuk i Urszulą Lewocką, udali się do Przemkowa. Odwiedzili Gospodarstwo pasieczne państwa Waldemara i Janiny Koziołów.

 Pan Waldemar w ciekawy sposób przedstawił dzieciom zwyczaje pszczół, zaprezentował pasiekę oraz pracę pszczelarza. Uczniowie zobaczyli jak pozyskuje się miód - oglądali pracę specjalne zaprojektowanych do tego celu maszyn. Pani Janina wytłumaczyła uczestnikom wycieczki jak wielkie znaczenie dla życia człowieka oraz świata roślin mają pszczoły, przypomniała także, że pszczoła, choć bardzo pożyteczna, może także być niebezpieczna - jad z jej żądła może wywołać uczulenie.

 Niezwykłą atrakcją dla małych, jak i dorosłych, uczestników wycieczki był pokazowy ul którego przezroczyste ścianki pozwalały na obserwację pracy jego miododajnych mieszkańców.

3 października 2019 r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia z edukacji polonistyczno-przyrodniczej, na które zostali zaproszeni uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie. Zajęcia przygotowała i przeprowadziła pani Urszula Lewocka.

Podczas zajęć dzieci mogły zaprezentować takie umiejętności jak: współpraca w grupie, czytanie, logiczne myślenie, liczenie, zdolność do koncentracji oraz zaangażowanie. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami w zakresie odpowiedniej opieki nad zwierzętami hodowanymi w domach. Poznali zasady bezpieczeństwa w obcowaniu ze zwierzętami spotkanymi w czasie drogi do szkoły i w czasie zabaw.

Zajęcia otwarte skończyły się wykonaniem maski wybranego przez ucznia zwierzęcia. Galerię prac można było obejrzeć w bibliotece po zakończonych zajęciach

Ewa Biernasiuk

20190925_151926.jpg
Katalog regionalny
25 września 2019 r.

W środę 25 września w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie gościli uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie.

Podczas zajęć zapoznali się oni ze zbiorami regionalnymi znajdującymi się w Bibliotece oraz nauczyli się korzystać z katalogu online placówki. Wykonywane przez dzieci ćwiczenia pokazały, że nie mają one żadnych trudności z tego typu działaniami.

Podczas zajęć uczniowie usłyszeli też krótką historię Głogowa oraz zapoznały się z symbolami miasta (flagą i herbem) i ich pochodzeniem.

584px-POL_Głogów_COA.svg.png
Głogów - moje miasto
21 maja 2019 r.

We wtorek 21 maja 2019 roku uczniowie  klasa 1 a ze Szkoły Podstawowej nr 2 gościli w  Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie. Uczestniczyli w zajęciach z edukacji regionalnej - „Głogów – moje miasto” przeprowadzonych przez p. Agnieszkę Skrycką. Zajęcia obserwowała  pani Mariolę Karwan starszy wizytator Dolnośląskiego Kuratorium we Wrocławiu oraz dyrektora PCPPP i DN w Głogowie pani Barbara Krzywulicz.

W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z historią oraz genezą nazwy miasta w którym żyją – wykład nauczyciela ilustrowały obrazy ukazujące historyczny wygląd miejscowości. Następnie dzieci poznały flagę Głogowa. Ponadto z fragmentów obrazu musiały ułożyć herb miejscowości, a  następnie pokolorować go zgodnie ze wzorem. Korzystając z tablicy interaktywnej uczniowie układali puzzle online zrobione ze zdjęć zabytków Głogowa dostarczonych przez uczestników konkursu fotograficznego „Najpiękniejsze zakątki mojej miejscowości”.  Krzyżówka, którą uczniowie wypełnili na koniec (na tablicy interaktywnej i  indywidualnych kartkach) podsumowała wiedzę uczniów, którą nabyli w trakcie zajęć.

Tablica interaktywna urozmaiciła zajęcia i pomogła w aktywnym udziale uczniów w lekcji. Zajęcia plastyczne pozwoliły ocenić spostrzegawczość dzieci, a im pomogły lepiej zapamiętać herb miasta w którym żyją.

zachow.jpeg
Przeciwdziałanie zachowaniom...
13 maja 2019 r.

13.05.2019 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyły się warsztaty dla młodzieży I LO pt.: "Przeciwdziałanie zachowaniom autodestrukcyjnym i przeciwdziałanie próbom samobójczym".

 

Warsztaty prowadzone były przez studentów III roku pedagogiki pod opieką mgr Grażyny Stawińskiej i koordynatora z ramienia MOPS pani Anny Mazurkiewicz, których celem było przeciwdziałanie zachowaniom suicydalnym wśród młodzieży. Prowadzący starali się uświadomić młodzieży jakie mogą być skutki zachowań autodestrukcyjnych oraz przedstawili najczęstsze przyczyny samobójstw wśród młodych ludzi. Zwracali uwagę na to, że większość osób daje sygnały ostrzegawcze, poszlaki, które mają wskazywać na ich intencje i nie wolno ich ignorować, czy bagatelizować. Najlepszą metodą zapobiegania, jest ich rozpoznanie i prawidłowa reakcja. Ponadto uczniowie poznali instytucje wsparcia i pomocy osobom suicydalnym. Młodzież z dużym zainteresowaniem i uwagą uczestniczyła w warsztatach.

Ewa Biernasiuk

Szczęśliwe dzieci
Co to są emocje
5 marca 2019 r.

5 marca 2019 r.  w grupie 5 – latków Przedszkola Publicznego nr 3 w Głogowie odbyły się warsztaty z zakresu edukacji emocjonalnej "Co to są emocje?”.

 

Celem głównym zajęć było uświadomienie dzieciom wartości wynikających z poznania i zrozumienia własnych stanów emocjonalnych oraz uczuć innych osób.

 

Podczas zajęć przedszkolaki uczyły się nazywania i okazywania emocji takich jak: radość, smutek, złość, gniew. Próbowały także udzielić odpowiedzi na pytania: Co zrobić,  gdy ktoś jest smutny i  jak można mu pomóc? Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Dzień wesołego balonika”, z którego dowiedziały się jak można poradzić sobie ze złością, smutkiem, żalem, a potem cieszyć się i śmiać z całych sił. Warsztaty prowadzone były przez panią Agnieszkę Skrycką – pracownika Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie.

Ewa Biernasiuk

VR Gamer
Cyfrowo bezpieczni

Pani Ewa Biernsiuk przeprowadziła zajęcia pt. "Cyfrowo bezpieczni w wirtualnym świecie", które odbyły się:

7.01.2019 r. - klasa 5b ze Szkoły Podstawowej nr 13

17.01.2019 r. - klasa 5c ze Szkoły Podstawowej nr 10.

Celem lekcji było zapoznanie uczniów z zagrożeniami związanymi z internetem oraz konsekwencjami stosowania cyberprzemocy. Uczniowie poznali sposoby zapobiegania przemocy którą mogą spotkać w sieci oraz sposobami radzenia sobie z nią. Po zajęciach znali sposoby reagowania (zarówno jako ofiara, jak i świadek takich zachowań).

Photo Book
Podróże po dziecięcej literaturze

Cykl spotkań z klasą Ia ze Szkoły Publicznej nr 2 w Głogowie, który prowadzi pani Urszula Lewocka, ma za zadanie popularyzację czytania.

Spotkania odbyły się w dniu:

11.09.2018 r. - W. Chotomska "Wiersze"

28.09.2018 r. - M. Kownacka "Plastusiowy pamiętnik"

18.12.2018 r. - W. Chotomska "Pięciopsiaczki"

Projekt redakcja
Edukacja zawodowa

Na terenie Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie przeprowadzone zostały zajęcia z edukacji zawodowej. Lekcje prowadziła pani Marzanna Sacewicz, doradca zawodowy Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie, a odbyły się one w dniach:

18.09.2018 r. - klasa VIII a

02.10.2018 r. - klasa III b (gimnazjum)

03.10.2018 r. - klasa VIII c

17.10.2018 r. - klasa VIII b

vintage Księgarnia
Światowy Dzień Poezji

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w Bibliotece Pedagogicznej gościliśmy klasę III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie. Zajęcia przeprowadziła pani Urszula Lewocka.

Sprzęt do gier
Bezpieczeństwo w sieci
27 lutego 2018

27 lutego 2018r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia dla uczniów VII kl. SP nr 10 w Głogowie. Celem zajęć było zwrócenie uwagi młodych ludzi na zjawisko cyberprzemocy oraz uwrażliwienie ich na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ofiar jak i sprawców. W trakcie zajęć wykorzystano m.in. takie formy pracy jak: prezentacja filmu, burza mózgów oraz dyskusja moderowana przez nauczyciela. Dopełnieniem zajęć było sprawdzenie zdobytej wiedzy przy pomocy aplikacji Kahoot.

Zajęcia przeprowadziła pani Ewa Biernasiuk.

Co mam - teatrzyk kamishibai
8 lutego 2018
Kredki - teatrzyk kamishibai
4 grudnia 2018

Kolejny raz w grupie "0" Przedszkola Publicznego nr 3 w Głogowie zawitał teatrzyk kamishibai. Tym razem dzieci mogły wysłuchać bajki "Co mam" Małgorzaty Musierowicz. Bajka miała na celu uświadomienie dzieciom jak ważne jest nawiązywanie kontaktów koleżeńskich. Grupa zastanawiała się czym jest przyjaźń, co to znaczy być prawdziwym przyjacielem oraz co oznacza przysłowie "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Następnie dzieci wykonały portrety swoich przyjaciół.

Lekcję przeprowadziła pani Agnieszka Skrycka.

Podczas zajęć w Przedszkolu Publicznym nr 3 w Głogowie grupa "0" miała okazję zapoznać się z teatrzykiem kamishibai. Pani Agnieszka Skrycka zaprezentowała bajkę Małgorzaty Musierowicz "Kredki". Celem lekcji było kształtowanie empatii oraz wrażliwości dzieci na krzywdę drugiego człowieka. Wynikiem lektury była dyskusja na temat tego, czy warto lub nie warto się przechwalać i konsekwencji takiego postępowania.

Stumilowy Las
20 listopada 2017

Uczniowie klasy 3 SP 2 w Głogowie poznały życiorys autora oraz historię powstawania książki "Kubuś Puchatek". Rozwiązywały krzyżówki, zagadki słowne związane z lekturą, odczytywały jej fragmenty oraz omawiały poszczególne rozdziały książki. Odkryły co to znaczy prawdziwa przyjaźń. Dowiedziały się, że bohaterowie powieści reprezentują różne postawy, nie zawsze są zgodni. Mimo to w trudnych sytuacjach zawsze mogą liczyć na pomoc przyjaciół. Żaden z bohaterów powieści Milne nie udaje kogoś, kim nie jest. Wszyscy przecież wiedzą, że mogą liczyć na akceptację innych.

Lekcję przeprowadziła pani Urszula Lewocka.

Magiczny teatrzyk Kamishibai
6 października 2017

Uczniowie klasy III c zostali zaproszeni do Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie. Poza promocją czytelnictwa oraz kształtowaniem umiejętności aktywnego słuchania zajęcia miały na celu uwrażliwienie na los zwierząt i kształtowanie pozytywnej postawy wobec zwierząt.

Właściwy stosunek do naszych zwierzęcych przyjaciół omawiano z wykorzystaniem teatrzyku Kamishibai. Większość uczniów, po raz pierwszy spotkała się z taką formą czytania, dlatego niektórzy długo zastanawiali się nad tym, w jaki sposób drewniana skrzynka stanie się teatrzykiem.

Głośne czytanie opowiadania Christian Ferrari i Anne Brouillard pt. „Rower Walentynki” ilustrowane pięknymi i barwnymi ilustracjami stało się pretekstem do wspólnej zabawy. W trakcie prezentacji zwierząt zabieranych przez Walentynkę na rower omawiano ich zwyczaje, sposób odżywiania zasady postępowania człowieka w stosunku do zwierząt. Po wysłuchaniu opowiadania, dzieci miały za zadanie wymienić w kolejności wszystkie zwierzęta, które Walentynka zabrała na rower.

Lekcję poprowadziła pani Urszula Lewocka.

Książka moim przyjacielem
28 września 2017

Podczas zajęć w Bibliotece uczniowie klasy III c ze Szkoły Podstawowej nr 2 opowiadali o swoich ulubionych książkach, o tym, że lubią czytać,  a następnie odkrywali zalety, jakie daje nam czytanie książek. Odgadywali bajkowe zagadki udowadniając, że znają bajki i baśnie, które czytają sami lub wspólnie z rodzicami lub dziadkami. Dzieci układały także, na podstawie przeczytanego tekstu oraz własnych spostrzeżeń, zasady poszanowania książek.

Mali czytelnicy przeglądali różne rodzaje książek dostępnych w bibliotece oraz dowiedzieli się jak należy obchodzić się z książką by służyła wielu czytelnikom.  Na zakończenie trzecioklasiści wykonali piękne zakładki do książek.

Lekcję przeprowadziła pani Ewa Biernasiuk.

Aniołki z papieru
22.12.2016

22 grudnia 2016 r. gościliśmy w Bibliotece klasę IIIb ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Głogowie. Na zajęciach tworzyliśmy aniołki metodą quillingu. Dzieci bawiły się świetnie własnoręcznie tworząc ozdoby choinkowe.

Lekcje promujące czytelnictwo dla klas I-III

W Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbył się cykl spotkań promujących czytelnictwo. Lekcje dotyczyły takich lektur jak "Pięciopsiaczki", "Doktor Dolittle i jego zwierzęta" oraz "Zaczarowana zagroda".

Lekcje odbyły się w następujących terminach:

22.09.2016 r.

11.10.2016 r.

02.03.2017 r.

21.03.2017 r.

Stop cyberprzemocy
2016/2017

Tak jak w poprzednik roku szkolnym, tak i w tym (2016/2017) w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbył się cykl zajęć dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu.

Lekcje, cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem, odbyły się w dniach:

24.10.2016 r. - SP 6 kl. IIIa

25.10.2016 r. - SP 6 kl. IIIb

27.10.2016 r. - SP 6 kl. IIIc

23.11.2016 r. - SP 7 kl. IIIa

19.01.2017 r. - SP 10 kl. VId

13.03.2017 r. - SP 10 kl. Vc

Skąd jesteś Kubusiu Puchatku?
23.05.2016 r.

23 maja gościliśmy w Bibliotece klasę II ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Głogowie.

Dzieci poznały historię Kubusia Puchatka: dowiedziały się kim był pierwowzór Krzysia i wesołego niedźwiadka. Wysłuchały fragmentu książki oraz rozwiązały kubusiowe zagadki. Na koniec zwiedziły czytelnię

i wypożyczalnię.

Preferencje zawodowe
2016 r.

Lekcje mające na celu rozpoznanie preferencji zawodowych prowadziła mgr Martyna Andrusiak, pedagog zatrudniony w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Z zajęć skorzystali uczniowie klasy  VI Szkoły Podstawowej nr 6 w Głogowie oraz klasy III Gimnazjum nr 1 w Głogowie. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z rolą własnych zainteresowań w wyborze zawodu. Poznali sposoby rozwijania oraz oceny swoich możliwości. Kluczowym zagadnieniem było zrozumienie roli własnych zainteresowań i predyspozycji w wyborze właściwego zawodu.

 

W cyklu lekcji uczestniczyło 42 uczniów:

05.04.2016 r. klasa  III Gim. -  21 osób

10.05.2016 r. – klasa VI SP  - 21 osób

Alkogogle i narkogole
07.04.2016 r.

W czwartek 7 kwietnia 2016 r. w ramach profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie uczniowie 1 klasy Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Głogowie wzięli udział w zajęciach profilaktycznych "Świat widziany przez alkogogle i narkogogle".

Głównym celem spotkania było uświadomienie młodzieży szkodliwości działania alkoholu i substancji psychoaktywnych na organizm człowieka.

W trakcie spotkania młodzież miała możliwość założenia alkogogli i narkogogli, co wiązało się także z wykonaniem określonych zadań. Uczniowie wypełniając proste ćwiczenia mogli przekonać się, w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zawęża pole widzenia, zaburza równowagę, a także obniża zdolności motoryczne. Zajęcia te miały uświadomić młodzieży, że alkohol i narkotyki działają na nasze zmysły i wykonywanie pozornie prostych czynności staje się o wiele trudniejsze. Zajęcia prowadziła Pani Barbara Szlendak z głogowskiego sanepidu. Uczniowie – po założeniu gogli - doświadczyli, w jaki sposób ich ciało reaguje na środki odurzające, i jak niebezpieczne może to być nie tylko dla ich  zdrowia i życia, ale  także dla bezpieczeństwa innych. Ponadto uczniowie zapoznali się z wystawą „Stop dopalaczom”.

Internet bez hejtu
2015/2016

W roku szkolnym 2015/2016 w Bibliotece Pedagogicznej   w Głogowie przeprowadzony został cykl lekcji bibliotecznych dla klas IV-VI szkół podstawowych pt. "Internet bez hejtu".

Zajęcia miały na celu zwiększenie świadomości problemu obrażania w sieci, prezentację sposobów reagowania (świadków i ofiar) oraz kształtowanie i promowanie postaw empatycznych.

W toku zajęć uczniowie oglądali film "Dodaj przyjaciela" oraz teledysk "Przytul hejtera". Odpowiadając na zadane pytania, redagowali zasady antyhejtowe. Niemałym wyzwaniem okazał się Sieciomat Losujący - aplikacja która umożliwia losowanie pytań testowych na temat bezpieczeństwa dzieci w internecie, w tym hejtowania w sieci.

 

W cyklu lekcji uczestniczyło 131 uczniów:

29.10.2015 r. - klasa  IV SP nr 6. - 20 osób

10.11.2015 r. – klasa VIa SP nr 10 - 22 osoby

13.11.2015 r. - klasa VIb SP nr 10 - 23 osoby

17.11.2015 r. - klasa VIc SP nr 10 - 25 osoby

19.11.2015 r. - klasa VId SP nr 10 - 25 osoby

21.01.2016 r. - klasa  IV SP nr 2  - 16 osób

2015
Dziewczynka           z zapałkami
24.11.2015 r.

24 listopada 2015 r. gościliśmy w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie klasę II c ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Głogowie.

Uczniowie po zapoznaniu się ze zbiorami i zasadami korzystania z biblioteki, oraz zwiedzeniu czytelni    i wypożyczalni wzięli udział w lekcji pt. "Ilustracja baśni Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka         z zapałkami".

Dzieci zapoznały się z treścią bajki, poznały biografię jej autora oraz spróbowały sił              w ilustratorstwie. Rysunki które powstały ozdobiły na jakiś czas ściany czytelni biblioteki.

Odkrywamy histroię Głogowa
27.05.2015r.

Dnia 27 maja uczniowie klasy 3a oraz dzieci biorące udział w zajęciach rewalidacyjnych zwiedzały ciekawe miejsca w mieście – w tym wieżę ratuszową, blok koszarowy, Stare Miasto, fosę, kazamaty. Zajęcia prowadził przewodnik pan Dominik Jeton z Centrum Informacji Turystycznej.

Największym zainteresowaniem cieszyło się wejście na wieżę głogowskiego ratusza, gdzie na każdym piętrze uczniowie sukcesywnie poznawali coraz to nowsze fakty z historii miasta. A zakończeniem wspinaczki był przepiękny widok panoramy Głogowa.

W tej nietypowej lekcji historii towarzyszyła uczniom i nauczycielom mgr Urszula Lewocka – pracownica Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie. Lekcja była kontynuacją wcześniejszych zajęć, które odbyły się w budynku biblioteki i dotyczyły historii naszego miasta.

 

Oprac.Urszula Lewocka

Głogów z historią w przyszłość
22.05.2015r.

Dnia 22 maja 2015 r. uczniowie klasy 3 a uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez panią Urszulę Lewocką na terenie Biblioteki Pedagogicznej. Celem zajęć było ukazanie tożsamości Głogowa poprzez prezentację znaczących postaci, budowli, instytucji funkcjonujących w mieście od początku IX wieku po dzisiejszy dzień.

Uczniowie obejrzeli film edukacyjny, książki ukazujące historię Głogowa, wyszukiwali ciekawe informacje na temat miasta, dzieląc się swoją wiedzą z innymi.

W drugiej części zajęć dzieci zostały zaproszone do wypożyczalni, gdzie dowiedziały się jakie formalności należy spełnić, aby stać się czytelnikiem. Wychowawczyni klasy otrzymała plastikową kartę biblioteczną z kodem kreskowym po okazaniu się dokumentem tożsamości, podaniu danych, telefonu kontaktowego i adresu e-mail. Dzięki temu mogła wypożyczyć zestaw książek o naszym mieście i regionie, które są wystawione obecnie w bibliotece szkolnej i udostępnione wszystkim uczniom naszej szkoły.

Ja czytam!
Dyskusyjny Klub Edukacyjny

W ramach realizacji kierunku polityki oświatowej państwa (rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży) w Bibliotece Pedagogicznej ruszył cykl spotkań promujących czytelnictwo. Biblioteka nawiązała współpracę z Panią Arleną Kiziak, nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 2. Pani Arlena wraz ze swoimi podopiecznymi (klasa I) odwiedziła Bibliotekę w dniach:

16.10.2015 r. - temat zajęć: Poznajemy z Bratkiem zasady kulturalnej rozmowy

16.11.2015 r. - temat zajęć: Nie każdy pies jest przyjacielem człowieka

26.01.2016 r. - temat zajęć: Czy różnice są potrzebne?

16.05.2016 r. - temat zajęć: Mam swoje prawa!

Moje miasto Głogów 
Konkurs

Dnia 2 czerwca 2015 r. odbyło się podsumowanie projektu i konkursu plastycznego-Moje miasto Głogów. Celem projektu było zachęcenie uczniów do spojrzenia na nasze miasto – jego kulturę, historię, życie codzienne, a także możliwości. Natomiast konkurs plastyczny miał promować walory naszego miasta. Na konkurs wpłynęło 80 prac z klas I – VI.

Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną inwencją twórczą, jak i różnorodnością technik plastycznych od kredki, akwareli poprzez wyklejanie papierem, plasteliną wzbogacone o naturalne elementy takie jak kora, szyszki, patyki.Przy ocenie prac Komisja Konkursowa kierowała się następującymi kryteriami: zgodność pracy z tematem konkursu, oryginalność pracy, pomysłowość autorów, estetyka pracy i jej wartości artystyczne. W pracach Jury uczestniczyły nauczycielki z Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie: Urszula Lewocka i Agnieszka Skrycka.

Preferencje zawodowe
 kwiecień 2015r.

W ramach realizacji zagadnień zmierzających do rozpoznania preferencji zawodowych w Bibliotece Pedagogicznej przeprowadzono zajęcia z uczniami.

 

Lekcje prowadziła mgr Martyna Andrusiak, pedagog zatrudniony w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Z zajęć skorzystali uczniowie klas  IV – VI Szkoły Podstawowej nr 10 w Głogowie. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z rolą własnych zainteresowań w wyborze zawodu. Poznali sposoby rozwijania oraz oceny swoich możliwości. Kluczowym zagadnieniem było zrozumienie roli własnych zainteresowań i predyspozycji w wyborze właściwego zawodu.

 

W cyklu lekcji uczestniczyło 61 uczniów:

15.04.2015 r. klasa  VI c -  19 osób

22.04.2015 r. – klasa VI d  - 20 osób.

28. 04. 2015 r. – klasa VI a - 22 osoby

2014
"W świecie baśni Andersena"
Konkurs

W marcu 2015 r. w SP nr 2 w Głogowie został przeprowadzony konkurs plastyczny „W świecie baśni Andersena”. Na konkurs wpłynęło 35 prac, przeważnie rysunkowych, znalazło się również kilka kolaży. Wszystkie trafnie przedstawiały tematykę konkursu.

Wytwory plastyczne oceniała komisja w składzie:

- mgr Barbara Krzywulicz – dyrektor Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Głogowie

- mgr Mariola Kokot - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Głogowie

- mgr Urszula Lewocka  - nauczyciel, bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie

- mgr Agnieszka Skrycka – nauczyciel, bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej w Głogowie

Wybór zwycięskich prac okazał się bardzo trudny. Po wielu dyskusjach i długich naradach jury konkursu wyróżniło 7 prac:

       - Natalii Szumińskiej  z kl. II c

       - Emilii Kazimierczak z kl. III c

       - Macieja Stawickiego  z kl. III c

       - Michała Andrasz z kl. III C

       - Patryka Sadłochy z kl. III a

       - Martyny Stachowiak z kl. III a

       - Amadou Diallo z kl. III a

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodycze, a wyróżnieni dodatkowo drobne upominki.

Konkurs przygotowały panie: Arlena Kiziak, Beata Kornas, Grażyna Fiałkowska, Magdalena Łata, Iwona Tworkowska.

Lekcja Otwarta
w SP 2
29.05.2014r.

29.05 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Głogowie odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia były częścią większego projektu pn "Akceptuję siebie i innych". Temat zajęć brzmiał : "Odkrywam świat poprzez zmysły". Celem lekcji było wyjaśnienie uczniom pojęć: tolerancja, zdrowie, niepełnosprawność, a także uświadomienie roli zmysłów w życiu człowieka. 

W trakcie zajęć wykorzystano aktywne metody pracy z dziećmi: praktyczne, samodzielnego dochodzenia do wiedzy, asymilacji zdobytej wiedzy, waloryzacyjne. 

Prowadzące zajęcia (Arlena Kiziak, Beata Kornas) wykorzystały do prowadzenia lekcji technologię informacyjną. Na tablicy interaktywnej zaprezentowano uczniom i obserwatorom prezentację multimedialną wykonaną w programie Prezi. W lekcji uczestniczyły pracownice Biblioteki Pedagogicznej: Urszula Lewocka, Agnieszka Skrycka.

Internet - sieci społecznościowe, cyberprzemoc
16.05.2014r.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia dla nauczycieli humanistów. Uczestniczyła w nim pani Mirosława Flak wraz klasą. W trakcie spotkania wykorzystano sprzęt multimedialny, pokazano w jaki sposób wykorzystać na zajęciach dydaktycznych materiały dostępne w Internecie.

 W dniu 16.05.2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyło się spotkanie z młodzieżą ponadgimnazjalną. Spotkanie dotyczyło bezpiecznego korzystania z Internetu.

Prowadzący spotkanie pan Tomasz Wadas wyjaśnił słuchaczom na co mogą być narażeni i korzystając z Internetu oraz jakie zagrożenia niosą ze sobą m.in. portale społecznościowe. Uświadomił zebranym, że Internet jest bezpieczny tylko wtedy, gdy korzysta się z niego umiejętnie i świadomie.

Osoby niepełnosprawne w bibliotece

W ramach przygotowań do lekcji otwartej, przeprowadzanej w ramach Sieci Współpracy i Samokształcenia dla nauczycieli humanistów, w dniu 14.05.2014 r, w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbyła się lekcja: „Osoby niepełnosprawne w bibliotece”. W trakcie zajęć przypomniano uczniom definicję niepełnosprawności, rodzaje niepełnosprawności. Omówiono zasady zachowania się wobec osób niepełnosprawnych.
Prowadząca zajęcia Urszula Lewocka (koordynator sieci) przybliżyła uczniom zagadnienia dotyczące ułatwienia korzystania z biblioteki przez osoby niepełnosprawne.
Wykorzystując dostępny w bibliotece sprzęt komputerowy przedstawiono dzieciom alfabet służący do komunikacji z niewidomymi i niesłyszącymi. Uczniowie odnajdywali w Internecie znak „niepełnosprawni”, tablice z alfabetami. Mogli sobie odnalezione informacje wydrukować.
Lekcja była typowym przykładem dzielenia się „dobrymi praktykami” z wykorzystaniem TIK na zajęciach.
W zajęciach udział wzięła grupa dzieci z klasy 2 SP nr 2 w Głogowie, towarzyszyły im nauczycielki:
- Arlena Kiziak
- Beata Kornas

2013
Link do przyszłości
11.04.2013r.

11 kwietnia 2013 r. (czwartek) o godz. 12.00 w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie odbędzie się spotkanie z Danielem Mendalką - programistą, współzałożycielem i organizatorem AKAI.

Spotkanie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji

"Link do przyszłości. młodzi. Internet. Kariera".

Wystawa Aleksandry Jagielskiej

Od dnia 04.04.2013 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Głogowie prezentowane będą prace plastyczne Aleksandry Jagielskiej. Jest ona absolwentką PLSP w Bydgoszczy oraz PWSSP w Poznaniu. Cyklicznie organizuje i sama uczestniczy w plenerach artystycznych, m.in. w Ośrodku Plenerowym UAP w Skokach. Bierze udział w licznych wystawach, prezentacjach oraz warsztatach artystycznych.

 

Jej artystyczne poszukiwania od lat oscylują między analizą i studium formy obiektów a poszukiwaniem różnorakich konotacji i relatywności postrzegania przestrzeni. Realizacje powodowane są zamysłem szeroko pojmowanej koncepcji opisywania stanów rzeczywistych natury, ich zmienności i zamierzonej twórczej interpretacji.

 

Wystawę można oglądać w godzinach pracy Biblioteki. Zapraszamy serdecznie!