top of page

II Edycja Konkursu Recytatorskiego
Poezji Twórców Głogowskich

W dniach 9-10 grudnia 2010r. w Bibliotece Pedagogicznej odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Twórców Głogowskich. Łącznie wzięło w nim udział    54 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu głogowskiego. Zaproszeni zostali  także poeci, którzy z uwagą przysłuchiwali się recytacjom uczniów.

 

W pierwszym dniu wystąpiło dwudziestu pięciu uczniów gimnazjów. Jury po długiej i ożywionej dyskusji postanowiło I nagrodę przyznać Marcinowi Piekielniakowi z Gimnazjum nr 2 w Głogowie, który zaprezentował wiersze Piotra Mosonia i Krzysztofa Jelenia. II miejsce wyrecytowała Małgorzata Ostrowska (także Gimnazjum nr 2) a trzecie Hanna Woźniak z Kotli. Przyznano ponadto trzy równorzędne wyróżnienia, którymi uhonorowano: Adę Dec (Gimnazjum nr 2), Jagodę Klimalę (Gimnazjum nr 2) i Marię Ziółek z Grębocic.

 

 

W drugim dniu konkursu przed jury stanęło dwudziestu dziewięciu recytatorów z głogowskich szkół średnich i zawodowych, z których najwyżej oceniono prezentację uczennicy I Liceum Ogólnokształcącego Aleksandry Dudzińskiej. Drugie miejsce przyznano Tomaszowi Florczakowi z II LO, a trzecie Aleksandrowi Łakomcowi (także II LO). Były też trzy wyróżnienia, które otrzymały: Emilia Ryczek, Kinga Szkaradek i Dagmara Tylczyńska (wszystkie II LO).

 

W ocenie jurorów poziom konkursowych zmagań okazał się wysoki, a kandydatów do nagród  i wyróżnień było przynajmniej kilkunastu. Recytatorzy najchętniej sięgali po teksty Krzysztofa Jelenia, Tadeusza Kolańczyka, Katarzyny Swędrowskiej, Piotra Mosonia, Eweliny Tołopiło, ale trafiały się także wiersze wielu innych znanych poetów, a także tych nie mających jeszcze wielu literackich osiągnięć. 

 

Konkurs jest interesującym pomysłem na propagowanie dorobku twórców głogowskich, spełnił oczekiwania organizatorów, miał wyrównany i wysoki poziom artystyczny, co przekonuje, że warto go kontynuować w następnych latach. Popisy recytatorskie wzbogaciły prezentacje artystyczne przygotowane przez uczniów Gimnazjum nr 2, którzy wcześniej prezentowali się na Zaduszkach Poetyckich w swojej szkole. W drugim dniu wystąpili uczniowie z I LO ze swoim zespołem, który zaprezentował poezję śpiewaną w bardzo dobrym wykonaniu.

 

Organizatorzy  bardzo serdecznie dziękują opiekunom, uczniom, głogowskim poetom i wszystkim zainteresowanym za uczestnictwo w tej edycji konkursu.

 

                                                                                  Irena Kubiak

                                                                                  Konsultant ODM 

bottom of page